Jaroslav Kurfürst

Deputy Chief of Mission, Czech Republic, Washington, D.C.

Mr. Kurfürst joined the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic in October 1997. After finishing the Diplomatic Academy program, he was assigned to the Security Policy Department, NATO unit.

Between August 1999 and September 2003, Mr. Kurfürst was posted to the Czech Embassy in Moscow, where he was responsible for the agenda of foreign and security policy of the Russian Federation.

In November 2003, Mr. Kurfürst was appointed deputy Director of the Security Policy Department. Since August 2004, he has served as Director of the Security Policy Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic.

In July 2005, he assumed his current position as Deputy Chief of Mission of the Czech Embassy in Washington, DC.

Mr. Kurfürst was born in Valašské Meziříčí in 1970. He finished his studies at University of Ostrava (geography) in 1993 and the University of Eastern Bohemia (French language) in 1996. From 1993 to 1996, he worked as a teacher in grammar school and, in 1997, as an assistant at the University of Eastern Bohemia.

He is fluent in English, French and Russian.

Mr. Kurfürst and his wife Radka have two sons and live in Hradec Králové.

Snider Web Solutions